TARİŞ AÇIKLANAN ÜZÜM FİYATINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Tariş Üzüm Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza TÜRKER : “Tarım Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından 9 numara üzüm için açıklanan 12,5 TL alım fiyatının Tariş ve bölgemiz üzüm üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandığını” söyledi. ( 28.08.2020 )


“Ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden biri olan çekirdeksiz kuru üzümde fiyat istikrarını sağlamak amacıyla kamunun piyasaya müdahale etmesi gerektiğini uzun zamandır savunduklarını” söyleyen TÜRKER, “Toprak Mahsulleri Ofisinin kuru üzüm alımı yapacak olmasından dolayı da ayrıca memnun olduklarını” belirtti.

“Toprak Mahsulleri Ofisi ile Tariş arasında üzüm alımına ilişkin işbirliği yapılacağını” da açıklayan TÜRKER: Yapılan işbirliği bölgemiz üzüm üreticisine büyük fayda sağlayacak ve şu an 10,5 TL seviyelerinde seyreden fiyatlar yükselecektir” dedi.

TÜRKER : “ Hasat zamanında bir çok üretici borcunu ödeyebilmek için ürününü piyasaya arz etmektedir. Buna bağlı olarak oluşan arz fazlalığı sebebiyle aşırı fiyat düşüşleri yaşanmaktadır. Tarım Bakanımız tarafından açıklandığı şekilde TMO’nun en az 50 bin ton çekirdeksiz kuru üzüm alması piyasada güven oluşturulacak ve fiyatların düşmesinin önüne geçilecektir.”dedi.

TÜRKER sözlerine şöyle devam etti : “Dünyanın ve ülkemizin covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçirdiği bu dönemde üzüm üreticisinin emeğinin karşılığını hak ettiği şekilde almasına yönelik kararlarından dolayı başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ile beraber TMO yetkililerine tüm üretici ortaklarımız adına teşekkür ediyor, üzüm üreticilerine bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.


HABER ARŞİVİ ...